Sztuczna inteligencja projektuje ubrania

sztuczna inteligencja projektuje ubrania
Aleksandra Kuta

Aleksandra Kuta

Przeczytasz artykuł w 4 minut

Możliwości sztucznej inteligencji z roku na rok są coraz większe. Już teraz mogą być również niesamowitą pomocą i inspiracją do wszelkiego rodzaju działań artystycznych, w tym projektowaniu mody.

Od kilku tygodni na wszelki portalach społecznościowych możemy znaleźć niesamowite dowody na kreatywność Sztucznej Inteligencji w postaci niesamowitych grafik wykonanych na zamówienie użytkownika bota Midjourney na Discordzie.

 W Decloths eksperymentujemy z używaniem Sztucznej Inteligencji do tworzenia projektów ubrań już 5 lat, zobaczcie jak ta technologia rozwinęła się przez te lata. Od niewyraźnych i mało szczegółowych inspiracji do foto realistycznych projektów, które możesz wykonać też samemu.

AI projektuje mode

Animacja wybranych najlepszych projektów mody wygenerowanych przez Sztuczną Inteligencję w 2018 roku | Materiały własne

Jak sztuczna inteligencja projektowała ubrania kilka lat temu?

Jeszcze niedawno projekty ubrań stworzone przez sztuczną Inteligencję uważałam za ciekawostkę i źródło inspiracji, która mogę wykorzystać jako do stworzenia kolekcji ubrań. Traktowałam te sztuczne wirtualne twory jako  zlepek pikseli, które bez odpowiedniej interpretacji nie przypominają w żaden sposób sylwetki ubrania. Do tego by stworzyć tego typu obrazy stworzyłam ze znajomym programistą specjalny program, który trzeba było uruchamiać z konsoli Windowsa. Jego użytkowanie było trudne i bardzo czasochłonne. Wygenerowanie tak ogólnych obrazów zabierało całe godziny.

Natomiast ten punkt odniesienia do tych kilku pikseli dawał mi bardzo szerokie pole popisu generując. grafiki generowane przez sztuczną inteligencję nie przypominały niczego  mogłabym zaobserwować fizycznie, co więcej te inspiracje były niepowtarzalne za każdym uruchomieniem algorytmu. 

Sztuczna Inteligencja projektuje modę

16 grafik przedstawiających ubrania zaprojektowane przez algorytm Sztucznej Inteligencji w 2018 roku | Materiały własne

AI moda jako inspiracja do projektowania ubrań

Na podstawie wybranych najlepszych grafik wygenerowanych przez Sztuczną Inteligencję postanowiłam stworzyć własne projekty ubrań. 5 lat temu obrazy generowane przez Sztuczną Inteligencję pozwalały co najwyżej na ogólną inspiracje i nakierowanie własnej kreatywności na nowe ścieżki. Poniżej przykład projektu powstałego z obrazu wygenerowanego przez SI. Jak widać trzeba było mocno pogłówkować, żeby stworzyć projekt z wygenerowanego obrazu. 

Projekty ubrań na podstawie Sztucznej Inteligencji

Koncepcja ubrania stworzonego na podstawie projektu Sztucznej Inteligencji | Materiały własne

Dzisiaj jest znacznie prościej - Midjourney

Dzisiaj ten temat wygląda zupełnie inaczej. Wystarczy nam konto na Midjourney i krótki opis słowny ubrania które chcemy zaprojektować. Potem w ciągu maksymalnie minuty otrzymamy projekty wygenerowane przez Sztuczną Inteligencję. Zalogowanie i używanie Midjourney ciągle wymaga nieco wysiłku, ponieważ odbywa się to przez konto na Discordzie, a z programem trzeba komunikować się tekstowo. Jednak w porównaniu do tego przez co musiałam przechodzić wcześniej, jest to niebo a ziemia. 

Zobaczcie jakie efekty można uzyskać w kilka chwil.

Jak zaprojektować ubranie ze sztuczną inteligencją z pomocą bota na discordzie?

1. Wejdź na stronę – Midjourney.com

2. Kliknij przycisk Join the Beta.

 

3.  Zostaniesz przekierowany na stronę Discorda. Jeśli nie masz Discorda załóż konto, jeśli masz wystarczy zalogować się swoim kontem.

 

4. Ta-da. W Twoim Discordzie pojawi się kanał Midjourney. 

5. Wejdź na kanał newbie. Wpisz “/imagine” i podaj po angielsku opis obrazu który chcesz wygenerować. Możesz użyć translatora deep-l, jeśli nie czujesz się dobrze w języku angielskim. Pamiętaj, w darmowej wersji możesz wygenerować 25 zdjęć.

Algorytmy sztucznej inteligencji a praca kreatywna człowieka

Algorytmy sztucznej inteligencji są bardzo kreatywne i pozwalają na stworzenie foto-realistycznych grafik, które możemy stworzyć w mniej niż minutę. Ogranicza nas tylko nasza kreatywność. 

Dla wielu ludzi pracujących w zawodach kreatywnych sztuczna inteligencja może budzić obawy, czy praca człowieka nie zostanie zastąpiona przez algorytmy. Rzeczywiście patrząc na rozwój sztucznej inteligencji na podstawie kilku lat możemy być nieco przestraszeni. Natomiast uważam, że rozwój sztucznej inteligencji może stać się narzędziem, które ułatwi niektóre zadania w branży projektowej.

O autorze

Aleksandra Kuta

Aleksandra Kuta

Pomysłodawczyni, główna projektantka i konstruktorka odzieży w Decloths. Propagatorka ekologicznej i odpowiedzialnej mody. Studiowała na SAPU w Krakowie. Zajmuje się również projektowaniem produktów cyfrowych.

O autorze

Aleksandra Kuta

Aleksandra Kuta

Pomysłodawczyni, główna projektantka i konstruktorka odzieży w Decloths. Propagatorka ekologicznej i odpowiedzialnej mody. Studiowała na SAPU w Krakowie. Zajmuje się również projektowaniem produktów cyfrowych.

Przeczytaj inne wpisy

Lubisz szyć, ale nie poprawiać wykroje?

U nas skonfigurujesz wymarzony wykrój, podasz wymiary i otrzymasz na maila wykrój skrojony idealnie pod Ciebie. 😊

wykroje krawieckie konfigurator
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Otrzymasz od nas 30% rabatu na pierwsze zamówienie. 

Obiecujemy interesujące promocje, artykuły i premiery nowych wykrojów. 🙂

Shopping Cart