Jak się zmierzyć poprawnie? Poradnik część I

Jak się zmierzyć
Aleksandra Kuta

Aleksandra Kuta

Przeczytasz artykuł w 4 minut

Zbieranie miary podstawowych wymiarów ciała.

Każdy typ ubrania wymaga innych wymiarów ciała, a jest ich sporo. Biodra, talia, wzrost to oczywiste wymiary, z którymi nie powinnaś mieć problemu. Ale jest również wiele innych, mniej popularnych: szerokość tyłu, wysokość przodu, wysokość gorsu. 

Zobacz jak zmierzyć je wszystkie, i zostań mistrzynią wymiarów.  Przygotuj centymetr krawiecki. Nie masz go w domu? Nic straconego, ściągnij nasz centymetr krawiecki do wydruku!

Ściągnij centymetr krawiecki do wydruku

Spis treści

Jak zmierzyć wzrost?

Mierzymy wzrost stojąc swobodnie ze złączonymi nogami. Musimy pamiętać o tym, że nasz wzrost zmienia się  ciągu dnia, dlatego najlepiej zmierzyć się rano kiedy to jesteśmy 1-2cm wyżsi niż wieczorem. 

Jak zmierzyć obwód szyi?

Obwód szyi mierzymy u jej nasady w najszerszym miejscu. Wymiar należy zmierzyć w ten sposób, aby podczas zbierania pomiaru można było swobodnie włoży palec pomiędzy szyję, a centymetr krawiecki.

Jak zmierzyć obwód biustu?

Pomiaru obwodu biustu dokonujemy w najszerszym miejscu w klatki piersiowej, wokół całej klatki piersiowej. Zazwyczaj najszerszy punkt naszej klatki piersiowej wypada na linii przechodzącej przez szczyt piersi (sutków), a następnie wzdłuż pleców na tej samej wysokości co z przodu. Centymetr krawiecki lub sznurek prowadzimy przez środek biustu oraz plecy. 

Bardzo ważne jest, aby pomiar zbierać w bieliźnie, w której chodzimy na co dzień. Różnica obwód biustu mierzona w biustonoszu z miękką miseczką i biustonoszu z efektem push-up może znacznie różnić się miedzy sobą i wynosić nawet kilka cm, co wielu przypadkach może oznaczać potrzebę wybrania innego rozmiaru odzieży. 

Możesz spróbować zmierzyć obwód biustu kilka razy, aby upewnić się, że otrzymujesz dokładne wyniki. Pamiętaj też, że obwód biustu może się nieznacznie zmieniać w ciągu dnia lub z tygodnia na tydzień, więc nie przejmuj się tym, jeśli Twoje wyniki różnią się nieznacznie między sobą. Ważne jest, aby zmierzyć obwód biustu w taki sposób, aby był on dla Ciebie wygodny i abyś mogła dobrze się w nim poruszać.

Jak zmierzyć obwód pod biustem?

Obwód pod biustem mierzymy umieszczając centymetr lub taśmę mierniczą pod biustem, tak że będzie ona dobrze przylegać, ale nie będzie za luźna. Upewnij się, że taśma jest na wysokości mostka. Odczytaj wynik i to jest obwód pod biustem. Jest to szerokość na której zazwyczaj zapinany jest biustonosz.

Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj zmierzony przez Ciebie nie będzie się pokrywał się z tym z metki biustonosza. To wszystko dlatego, że wymiary podane na metce są uśrednione do 5cm, a dodatkowa regulacja biustonosza pozwala dopasować go do dokładnie do naszego rozmiaru.

Uwaga: wynik może się nieznacznie różnić w zależności od tego, czy mierzysz pod biustem przy oddychaniu czy podczas wdechu. Zaleca się mierzenie pod biustem podczas wdechu, ponieważ może to dać bardziej dokładny wynik.

Jak zmierzyć obwód talii?

Obwód talli mierzymy w najwęższym miejscy naszego korpusu. Jest to zazwyczaj miejsce w którym kończą nam się żebra. Umieszczamy centymetr lub taśmę mierniczą wokół tego miejsca tak, aby dobrze przylegała, ale nie była zbyt luźna. Odczytaj wynik i to jest obwód talii.

Uwaga: wynik może się nieznacznie różnić w zależności od tego, czy mierzysz talię przy oddychaniu czy podczas wdechu. Zaleca się mierzenie talii podczas wdechu, ponieważ może to dać bardziej dokładny wynik.

Jak zmierzyć obwód pasa?

Obwód pasa mierzymy zazwyczaj na linii pępka lub 1-2cm poniżej, jest to miejsce w którym zazwyczaj kończy się linia górna linia spodni z regularnym stanem. 

Obwód pasa i talii to nie to samo, warto to zapamiętać, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas doboru ubrania. Owszem, czasami zdarza się, że obwód pasa i obwód talii są równe lub nieznacznie się od siebie różnią. Jest to możliwe wtedy kiedy Twoje żebra kończą się dosyć nisko i przewężenie w talii nie jest zauważalne lub posiadasz dodatkową tkankę tłuszczową rozmieszoną w okolicach brzucha.

Uwaga: identycznie jak w przypadku pomiary obwodu talii oraz obwodów biustu wynik może się nieznacznie różnić w zależności od tego, czy mierzysz pas przy oddychaniu czy podczas wdechu. Zaleca się mierzenie pasa podczas wdechu, ponieważ może to dać bardziej dokładny wynik.

Jak zmierzyć obwód bioder?

Obwód bioder mierzymy w najszerszym miejscu swoich bioder. Zazwyczaj linia bioder znajduje się około 10 cm poniżej talii, jednak zależnie od indywidualnych cech Twojej sylwetki takich jak wzrost linia może znajdować się nieznacznie powyżej lub poniżej tej wartości.

Ważne,  aby podczas pomiaru obwodu bioder wziąć pod uwagę ewentualne wypukłości brzucha. Jeśli Twój brzuszek wystaje poza obrys sylwetki, to aby dokonać prawidłowego pomiaru, który pozwoli Ci czuć się swobodnie w ubraniu wspomóż się użyciem np. kartki lub linijki. Przykładamy kartkę do naszego brzuszka w kierunku dołu. Zbieramy miarę obwodu naszych bioder w najszerszym miejscu wyznaczonym przez granicę płaszczyzny kartki oraz najszerszy punkt naszych pośladków.

Wymiar odczytujemy na wokół linii bioder nie ściskając centymetra, ma on dobrze przylegać, ale nie być zbyt luźny.

Uwaga: wynik może się nieznacznie różnić w zależności od tego, czy mierzysz biodra przy oddychaniu czy podczas wdechu. Zaleca się mierzenie bioder podczas wdechu, ponieważ może to dać bardziej dokładny wynik.

 

Jak zmierzyć długość ramienia?

Długość ramienia to odległość mierzona od szczytu ramienia do początku szyi. 

Jak zmierzyć długość ręki?

Długość ręki mierzymy od szczytu ramienia (najbardziej wystającej kości na ramieniu) wzdłuż przed ramienia, aż do kostki w nadgarstku. 

Jak zmierzyć długość nogi do podstawy?

Długość nogi do kostki mierzymy od najwęższego miejsca naszej tali wzdłuż boku nogi aż do ziemi. 

Jak zmierzyć długość nogi do kostki?

Długość nogi do kostki mierzymy od najwęższego miejsca naszej tali wzdłuż boku nogi aż do jej kostki. 

To wszystkie podstawowe wymiary ciała

Chcesz dowiedzieć się jak zmierzyć zaawansowane wymiary? Przejdź do artykułu:

O autorze

Aleksandra Kuta

Aleksandra Kuta

Pomysłodawczyni, główna projektantka i konstruktorka odzieży w Decloths. Propagatorka ekologicznej i odpowiedzialnej mody. Studiowała na SAPU w Krakowie. Zajmuje się również projektowaniem produktów cyfrowych.

O autorze

Aleksandra Kuta

Aleksandra Kuta

Pomysłodawczyni, główna projektantka i konstruktorka odzieży w Decloths. Propagatorka ekologicznej i odpowiedzialnej mody. Studiowała na SAPU w Krakowie. Zajmuje się również projektowaniem produktów cyfrowych.

Przeczytaj inne wpisy

Lubisz szyć, ale nie poprawiać wykroje?

U nas skonfigurujesz wymarzony wykrój, podasz wymiary i otrzymasz na maila wykrój skrojony idealnie pod Ciebie. 😊

wykroje krawieckie konfigurator
newsletter

Bądźmy w kontakcie!

Otrzymasz od nas 30% rabatu na pierwsze zamówienie. 

Obiecujemy interesujące promocje, artykuły i premiery nowych wykrojów. 🙂

Shopping Cart